10 KG CO2 Yangın Tüpü

10 KG CO2 YANGIN TÜPÜ FİYATLARI VE ÇEŞİTLERİ

10 kg CO2 yangın tüpü, havadan 1.5 kat daha ağır olan karbondioksitle dolu olan, bu gazın hızlı soğutma özelliği ile yangına müdahale etmek için kullanılan söndürücüdür. Katı, sıvı ve gaz yangınlarında ama en çok da yalıtkan olduğu için elektrik kaynaklı yangınlarda kullanılan 10 kg karbondioksit yangın tüpü, kullanımı kolay olan tüplerdendir.

10 KG CO2 YANGIN TÜPÜ HAKKINDA

10 kg CO2 yangın tüpü, içinde söndürme gazı olarak karbondioksit gazı bulunan yangın söndürücüdür. Uzun süre solunması durumunda boğucu özelliği olan karbondioksitin alevlere püskürtülmesiyle çalışan bu tüpler, trafolar, elektrik dağıtım odaları, jeneratör odaları, laboratuarlar, boyahaneler v.b her türlü yanıcı-parlayıcı malzemelerin bulunduğu bölümlerde çıkan yangınların söndürülmesinde başarılı sonuçlar ortaya koymuştur.

10 kg karbondioksit tüpü, ofis, nispeten küçük iş yerleri, fabrikalar gibi göreceli olarak daha küçük mekanlarda çıkan yangının söndürülmesinde kullanılan ideal bir söndürücüdür.

KARBONDİOKSİT NEDEN YANGIN SÖNDÜRÜCÜ OLARAK KULLANILIR?

Karbondioksit, yangın söndürücü olarak en uzun süredir kullanılan gazlar arasındadır. Hatta çok uzun yıllar karbondioksit, tek, gazlı yangın söndürme maddesiydi.

B ve C sınıfı yangınlarda ortamın oksijen miktarını düşürerek söndürme etkisi gösterir. Karbondioksit yangın tüpü hızlı sonuç verir. Bu tüpler donanımlara zarar vermeden yangını söndürmeyi sağlar. Bu nedenlerle yangınlara karşı en etkili söndürme türlerinden biri karbondioksit yangın tüpleridir.

Karbondioksit yoğun soğutma etkisinin olması nedeniyle de yangın söndürücü olarak kullanılır. Ayrıca ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu kırar. Oksijenin yerini alarak veya onu uzaklaştırarak yangının söndürülmesini sağlar.

10 KG CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ ÖZELLİKLERİ

10 kg CO2 yangın söndürücülerin benzersiz özellikleri onu en çok tercih edilen yangın söndürücüler arasına ilk sıraya almaktadır. 

Söndürmeyi hızlı yapmaları ile öne çıkan 5 kg CO2 yangın söndürme tüpleri bu sayede etkili sonuçlar ortaya koyar. Bu tüplerle 60 saniye içinde sistem boşaltımı gerçekleşmekte ve yangına müdahale edilebilmektedir.

 Tüplerin diğer özelliklerini ise şöyledir:

  • Söndürme kabiliyeti çok yüksektir.
  • Sera gazı ortaya çıkarmazlar ve ozon tabakasına zarar vermezler.
  • Bölgesel /lokal uygulamalarda etkilidir.
  • Geniş alanlarda yayılmış yangınlarda da etkili olurlar.
  • Elektriksel iletkenliği yoktur.
  • Yeniden dolum maliyeti düşüktür.

10 KG CO2 YANGIN TÜPÜ KULLANMA TALİMATI

10 kg CO2 yangın tüpü kullanma talimatı standartlar gereği tüplerin üzerinde bulundurulmaktadır. Bu talimat üzerinde yazan maddelerin, yangın riski bulunan alandaki bir ya da birkaç kişi tarafından ezberlenmesi olası bir yangında çok faydalı olacaktır. Bu durum yangın anında oluşacak panikte tüpü kullanmayı bilen kişilerin yangın alanında olmasını ve tüpü kullanmayı başarmasını sağlayacaktır.

Bu noktada işletme sahipleri yangın riski taşıyan tesiste bulunan kişi ya da kişilere karbondioksit yangın tüpü kullanımı ve talimatları ile ilgili eğitimler verilmesini sağlamalıdır. Tüpün emniyet valfının nasıl açılacağı, püskürtmenin nasıl yapılacağı gibi ayrıntılar bu eğitimde mutlaka anlatılmalıdır.

10 KG CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ NERELERDE KULLANILIR?

10 kg CO2 yangın söndürme tüpünün kullanıldığı pek çok nokta vardır. Bu alanların ortak özelliği insansız bölgeler olmasıdır.  

Bu tüpler, makine dairelerinde, boya dolaplarında, kargo gemilerindeki araç taşıma alanlarında ve yanıcı sıvı depolama alanları ile denizcilik uygulamalarında en çok tercih edilen yangın söndürücüdür. Çelik ve alüminyum endüstrileri de alevlerin yükseldiği anda söndürme işlemini büyük ölçüde 10 kg CO2 yangın tüpü ile sağlamaktadır. 

Bilgisayar ve sistem odalarında, jeneratör odaları, matbaalar, elektrik dağıtım odalarında, trafolar, kesintisiz güç kaynağı (UPS) odalarında, motor kontrol merkezlerinde, boya püskürtme kabinlerinde, kapüşonlu endüstriyel fritözlerde, yüksek gerilim transformatörleri, nükleer enerji tesisleri, atık depolama tesisleri, uçak kargo alanları ve araç park alanlarında da 10 kg CO2 yangın söndürme tüpü kullanılmaktadır.

CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ

CO2 yangın söndürme tüpü teknik şartnamesi tüplerin herhangi bir yangın anında sorunsuz çalışması ve yangın söndürme özelliğini en riskli anda bile ortaya koyması amacı ile oluşturulmaktadır.

Tüplerin kullanımını gerçekleştirecek kurumlar tarafından oluşturulan  şartname genel olarak servis hizmetlerini yerine getirecek firmaların sorumluluklarıyla ilgili usul ve esasları içerir. Şartnamede tüplerin EC standartlarına uygunluğundan, çalışma ve test basıncına, vana çıkışlarını özelliğine kadar uzanan detaylar belirlenmiştir. Yangın tüpünün rengi, boya türü, ağırlığı, gibi tüm bilgiler şartnamelerde belirtilir.

Şartnameler boşalan tüplerin yenide dolumu, eski parçaların değiştirilmesi ve periyodik bakımını da içermektedir.

10 KG CO2 YANGIN TÜPÜ FİYATLARI

10 kg co2 yangın söndürücü fiyatları diğer gazlı yangın söndürücülere göre daha düşüktür. Öncelikle tüplerin fiyatları, piyasada yaşanan ciddi rekabet nedeniyle daha ucuzdur. Yeniden dolum maliyetinin de daha düşük olması bu tüplerin tercih edilirliklerini artırmaktadır.

Karbondioksitli yangın tüpü fiyatı almak için  Tufex Yangın Söndürücüler’e  ulaşabilirsiniz.

10 KG TUFEX CO2 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ

10 kg Tufex CO2 yangın söndürme sistemi ağırlıklı olarak endüstriyel tesislerde kullanılır. Çünkü bu yangın tüpleri, yangının kısa sürede kontrol altına alıp, yayılmasını, can ve mal kaybı yaşanmasını engelleyici özelliklere sahiptir. 

Çünkü 10 kg CO2 yangın söndürme sistemi lokal söndürme yapılabilen tek gazlı söndürme sistemidir. Soğutucu olmasının yanı sıra boğucu özelliği ile çift yönlü bir işlevi olan bu tüpler, hem oksijeni ve dolayısıyla yangını boğar, hem de yangın çıkan bölgeyi kısa sürede soğutur.

Sık Sorulan Sorular

10 kg CO2 yangın tüpü basınç göstergesi, yangın söndürücünün çalıştırılabilir durumda olup olmadığını, yangın tüpünün yeterli basıncının olup olmadığını gösterir. Eğer ibre, göstergedeki iki kırmızı alan arasında kalan yeşil alanda ise tüp herhangi bir yangın sırasında sorunsuzca kullanılabilir ve söndürme işlevini yerine getirir. Ancak; ibre sağ taraftaki kırmızı alan üzerindeyse içinde yangın söndürme maddesini püskürtecek yeterli basıncı yok demektir. Tüpün sorunsuz çalışması ve söndürme işlevini yerine getirebilmesi için basıncının sık sık kontrol edilmesi gerekir.
10 kg CO2 yangın tüpünün kargo işlemleri dikkat ve özen ister. Tüplerin kargo ile gönderilmesi aşamasında göz önüne alınması gereken ilk kural tüplerin mutlaka dik olarak ve hareket etmeyecek şekilde taşınmasıdır. Aksi bir durumda, yani yatık ve serbest durumdaki 10 kg CO2 yangın tüpü hareket ederse ciddi tehlikeler oluşabilir. Ayrıca tüpler direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Tüplerin darbelerden korunması da güvenli bir kargo taşıması sağlar.
10 kg CO2 yangın tüpü yönetmelik gereği hemen her binada bulunması zorunlu söndürücülerdendir. Kullanım alanları arasında, arşivler, tıbbi malzeme depoları, telefon santralleri, sanat galerileri, kütüphaneler, endüstriyel fırınlar, kayıt odaları, kablo galerileri, otomasyon merkezleri gibi alanlar da vardır. Laboratuarlar ve mutfaklar da olası yangınlarda bu yangın tüpüne güvenmektedir. Her türlü yanıcı parlayıcı malzemenin bulunduğu alanda kullanımı yangın bertaraf edilmesinde fayda sağlar. Karbondioksit yangın tüpü elektronik malzemelere zarar vermeden söndürme sağladığı için de özellikle tercih edilirler. Jeneratör odalarında, elektrik dağıtım odalarında, trafolarda, kesintisiz güç kaynağı (UPS) odalarında, motor kontrol merkezlerinde kullanılma nedeni de işte tam da bu özelliği sayesindedir.
10 kg CO2 yangın söndürücü mü sorusunun en kısa yanıtı “Evet”tir.  Yangın söndürücü özelliği olan, buna karşın kimyasal olarak aktif olmayan bir gaz olan karbondioksit yüksek soğutucu özelliğe sahiptir. Ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu kırar. Böylece yangın olabildiğince kısa sürede söndürülür. Ateşi boğma özelliği sayesinde lokal uygulamalarda kullanımı en uygun ve kolay gaz CO2, yangın tüpü de 10 kg CO2 yangın tüpüdür.
Bu ürünü sepete eklediniz: