2 KG CO2 Yangın Tüpü

2 KG CO2 YANGIN TÜPÜ FİYATLARI VE ÇEŞİTLERİ | TUFEX

2 kg CO2 yangın tüpü, katı, sıvı ve gaz yangınlarında kullanılan yangın söndürücüler arasındadır. Zehirli özelliği olmayan, yalıtkan olduğu için de en çok elektrik kaynaklı ve insansız ortamlarda başlayan yangınlarda kullanılan 2 kg karbondioksit yangın söndürücülerin en düşük kapasiteli olanıdır. Görece olarak daha küçük yerlerde tercih edilir.

2 kg CO2 Yangın Tüpü fiyatları ve çeşitleri için hemen tıkla. TUFEX marka karbondioksit yangın söndürme tüpünü Hemen Satın Al!

2 KG CO2 YANGIN TÜPÜ NEDİR?

2 kg CO2 yangın tüpü içinde söndürme gazı olarak karbondioksit bulunan yangın tüplerinin en küçüğüdür. İnsansız ortamlarda kullanılan bu tüpler   trafolar, elektrik dağıtım odaları, jeneratör odaları, laboratuarlar, boyahaneler v.b her türlü yanıcı-parlayıcı malzemelerin bulunduğu bölümlerde kullanılırlar. 2 kg Karbondioksit yangın tüpü göreceli olarak daha küçük mekanlarda çıkan yangının söndürülmesinde kullanılan ideal tüptür.

KARBONDİOKSİT NEDEN YANGIN SÖNDÜRÜCÜ OLARAK KULLANILIR?

 Karbondioksit, iletken olmayan, kokusuz, renksiz, buharlaştığında kalıntı bırakmayan bir gazdır.  Yüksek basınca dayanıklı tüpler içinde saklanır ve depolanır.

Yangın söndürücü özelliği ile B ve C sınıfı yangınlarda ortamın oksijen miktarını düşürerek söndürme etkisi gösterir. Karbondioksit yangın tüpü hızlı sonuç vererek yangın mahallindeki hasarın en aza indirilmesini sağlarlar. Bu tüpler donanımlara zarar vermeden yangını söndürmeyi sağlar. Bu nedenlerle yangınlara karşı en etkili söndürme türlerinden biri karbondioksit yangın tüpleridir.

Karbondioksit son derece yoğun soğutma etkisinin olması nedeniyle yangın söndürücü olarak kullanılır. Ayrıca ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu kırar. Oksijenin yerini alarak veya yangın üçgeninin oksijen elementini uzaklaştırarak yangının söndürülmesini sağlar.

2 KG CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ NERELERDE KULLANILIR?

2 kg CO2 yangın söndürme tüpünün kullanıldığı pek çok nokta vardır. Daha önce de altını çizdiğimiz gibi insansız ortamlarda kullanılan 2 kg yangın tüpü makine dairelerinde, boya dolaplarında, kargo gemilerindeki araç taşıma alanlarında ve yanıcı sıvı depolama alanları ile denizcilik uygulamalarında en çok tercih edilen yangın söndürücüdür. Çelik ve alüminyum endüstrileri de yangın güvenliğini büyük ölçüde bu karbondioksit tüpüne teslim etmiştir.

Bilgisayar ve sistem odalarında, ıslak kimya tezgahlarında, yonga levha öğütücülerinde, ekipman toz toplayıcılarında, jeneratör odaları, matbaalar, elektrik dağıtım odalarında, trafolar, kesintisiz güç kaynağı (UPS) odalarında, motor kontrol merkezlerinde, boya püskürtme kabinlerinde, kapüşonlu endüstriyel fritözlerde, yüksek gerilim transformatörleri, nükleer enerji tesisleri, atık depolama tesisleri, uçak kargo alanları ve araç park alanlarında da 2 kg CO2 yangın söndürme tüpü yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

2 KG CO2 YANGIN TÜPÜ KULLANIM ALANLARI

2 kg CO2 yangın tüpü “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” gereği hemen her binada bulunması zaruri söndürücülerdendir. Kullanım alanları arasında, arşivler, sanat galerileri, kütüphaneler, endüstriyel fırınlar, kayıt odaları, tıbbi malzeme depoları, telefon santralleri, kablo galerileri, otomasyon merkezleri gibi alanlar da vardır. Laboratuarlar ve mutfaklar bu yangın tüpüne güvenmektedir. Her türlü yanıcı parlayıcı malzemenin bulunduğu alanda kullanımı yangın bertaraf edilmesinde fayda sağlar.

Karbondioksit yangın tüpü elektronik malzemelere zarar vermeden söndürme sağladığı için de özellikle tercih edilirler. Jeneratör odalarında, elektrik dağıtım odalarında, trafolarda, kesintisiz güç kaynağı (UPS) odalarında, motor kontrol merkezlerinde kullanılma nedeni de işte tam da bu özelliği sayesindedir.

2 KG CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ ÖZELLİKLERİ

2 kg CO2 yangın söndürücülerin bilinen özellikleri onu en çok tercih edilen yangı söndürücü sınıfına sokmaktadır.

Söndürmeyi hızlı yapmaları ile öne çıkan 2 kg CO2 yangın söndürme tüpleri özellikle yüksek yatırımların söz konusu olduğu tesis ve işletmelerde kullanıldığında etkili sonuçlar ortaya koyar. Bu tüplerle 60 saniye içinde sistem boşaltımı gerçekleşmekte ve yangına müdahale edilebilmektedir.

 Tüplerin diğer özelliklerini şöyle sıralamak mümkün:

  • Sera gazı ortaya çıkarmazlar. Bu özelliği ozon tabakasına zarar vermezler. Yani son derece çevrecidirler.
  • Geniş alanlarda yayılmış yangınlarda da etkili olurlar.
  • Bölgesel uygulamalarda da etkilidir.
  • Yeniden dolum maliyeti düşüktür.

2 KG CO2 YANGIN TÜPÜ KULLANMA TALİMATI

2 kg CO2 yangın tüpü kullanma talimatı üretici firmalar tarafından tüplerin üzerine yapıştırılmaktadır.

Ancak yangın çıktığında panik anında kimsenin aklına bu talimatı okumak gelmeyecektir. Bu nedenle talimat üzerinde yazan maddeler yangın riski bulunan alandaki bir yada birkaç kişi tarafından ezberlenmelidir. Bu önlem yangın esnasında can ve mal kaybının azaltılmasında çok etkili olabilir.

Bu noktada yangın söndürücülerin bulunduğu işletmelere büyük görev düşmektedir. İşletme sahipleri istihdam ettikleri iş güvenliği uzmanları kanalıyla yangın riski taşıyan tesiste bulunan kişi ya da kişilere karbondioksit yangın tüpü kullanımı ve talimatları ile ilgili eğitimler verilmesini sağlamalıdır. Bu eğitimde emniyet valfının nasıl açılacağını, püskürtmenin nasıl sağlanacağı ayrıntıları ile anlatılmalıdır.

CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ

CO2 yangın söndürme tüpü teknik şartnamesi tüplerin kullanımını gerçekleştirecek kurumlar tarafından oluşturulur. Şartname genel olarak servis hizmetlerini yerine getirecek firmaların sorumluluklarıyla ilgili usul ve esasları içerir. Şartnamede tüplerin EC standartlarına uygunluğundan, çalışma ve test basıncına, vana çıkışlarını özelliğine kadar uzanan detaylar belirlenmiştir. Yangın tüpünün rengi, boya türü, ağırlığı, gibi tüm bilgiler şartnamelerde belirtilir.

Şartnameler boşalan tüplerin yenide dolumu, eski parçaların değiştirilmesi ve periyodik bakımını da içermektedir.

Şartname, tüplerin herhangi bir yangın anında sorunsuz çalışması ve yangın söndürme özelliğini en riskli anda bile ortaya koyması amacı ile oluşturulmaktadır.

2 KG TUFEX CO2 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ

2 kg Tufex CO2 yangın söndürme sistemi ağırlıklı olarak endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Çünkü bu yangın tüpleri, yangının kısa sürede kontrol altına alıp yayılmasını, can ve mal kaybı yaşanmasını engelleyici özelliklere sahiptir. 

Zira 2 kg CO2 yangın söndürme sistemi lokal söndürme yapılabilen tek gazlı söndürme sistemi olarak kabul edilebilir. Soğutucu olmasının yanısıra boğucu özelliği ile çift yönlü bir işlevi olan bu tüpler, hem oksijeni ve dolayısıyla yangını boğar, hem de yangın alanını kısa sürede soğutur.

2 KG CO2 YANGIN TÜPÜ FİYATLARI

2 kg CO2 yangın söndürücü fiyatları diğer yangın söndürücülere göre daha makul seviyelerde seyretmektedir. Çünkü bu tüplerin fiyatları, piyasada ciddi bir rekabet olması daha ucuzdur. Ayrıca karbondioksitli tüplerin yeniden dolum maliyeti de düşüktür. Bu  avantaj da tercih edilirliklerini artırmaktadır.

Karbondioksitli yangın tüpü fiyatı almak için  Tufex Yangın Söndürücüler’e  ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

2 kg CO2 yangın tüpünün kargo işlemleri azami dikkat istemektedir. Tüplerin kargo ile gönderilmesi aşamasında göz önüne alınması gereken ilk kural tüplerin mutlaka dik olarak ve hareket etmeyecek şekilde taşınmasıdır. Aksi bir durumda, yani yatık ve serbest durumdaki 2 kg CO2 yangın tüpü hareket ederse ciddi tehlikeler oluşabilir. Öte yandan tüpler direkt güneş ışına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca tüplerin darbelerden de korunması gerekir. Bu noktalar göz önüne alınarak kargo ile taşınan 2 kg CO2 yangın tüpü güvenli bir şekilde varış adresine ulaşabilir.
2 kg CO2 yangın tüpü basınç göstergesi, yangın söndürücünün çalıştırılabilir durumda olup olmadığını, yangın tüpünün yeterli basıncının olup olmadığını gösterir. İdeal basınç, göstergedeki iki kırmızı alan arasında kalan yeşil alandır. Eğer ibre bu alandaysa yangın tüpü herhangi bir yangın sırasında sorunsuzca kullanılabilir ve söndürme işlevini yerine getirir. Ancak; ibre sağ taraftaki kırmızı alan üzerindeyse içinde yangın söndürme maddesini püskürtecek yeterli basıncı yok demektir. Tüpün sorunsuz çalışması ve söndürme işlevini yerine getirebilmesi için basıncının sık sık kontrol edilmesi yerinde olur.
2  kg CO2 yangın söndürücü mü sorusuna “Evet” şeklinde cevap verilebilir.  Yangın söndürücü özelliği olan, buna karşın kimyasal olarak aktif olmayan bir gaz olan karbondioksit yüksek soğutucu özelliğe sahiptir. Ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu da kırar. Böylece yangın olabildiğince kısa sürede söndürülür. Ateşi boğma özelliği sayesinde lokal uygulamalarda kullanımı en uygun ve kolay gaz CO2, yangın tüpü de 2 kg CO2 yangın tüpüdür.
Bu ürünü sepete eklediniz: