30 Kg CO2 Yangın Tüpü

30 KG CO2 YANGIN TÜPÜ FİYATLARI VE ÇEŞİTLERİ

30 kg CO2 yangın tüpü, inert bir gaz olan karbondioksitle dolu, bu gazın hızlı soğutma özelliği ile yangına müdahale etmek için kullanılan söndürücüdür.  Yalıtkan olduğu için elektrik kaynaklı yangınlarda daha  çok kullanılan ve mutlaka insansız ortamlarda kullanılması gereken 30  kg karbondioksit yangın tüpü, 60 saniyede boşaltma yapabildiği için kullanımı kolay olan tüplerdendir.

30 KG CO2 YANGIN TÜPÜ

30 kg co2 yangın söndürme cihazları, içinde söndürme gazı olarak karbondioksit gazı bulunan yangın söndürücüdür. Tüplerin çalışma prensibi karbondioksitin alevlere püskürtülmesi şeklindedir.  Bu tüpler, trafolar, elektrik dağıtım odaları, jeneratör odaları, laboratuarlar, boyahaneler v.b her türlü yanıcı-parlayıcı malzemelerin bulunduğu bölümlerde çıkan yangınların söndürülmesinde başarılı sonuçlar ortaya koymuştur.

30 kg karbondioksit tüpü, fabrikalar, endüstriyel tesisler gibi daha büyük mekanlarda çıkan yangının söndürülmesinde kullanılan ideal bir söndürücüdür.

30 KG CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ ÖZELLİKLERİ

30 kg co2 yangın söndürücü söndürmeyi hızlı yapmaları ile öne çıkar. Bu özelliği sayesinde etkili sonuçlar ortaya koyan tüpler 60 saniye içinde boşaltımı gerçekleştirir ve yangına hızlı bir şekilde müdahale edilmiş olur.

Tüplerin diğer özelliklerini ise şöyledir:

  • Bölgesel/ lokal uygulamalarda etkilidir.
  • Söndürme kabiliyeti çok yüksektir.
  • Sera gazı ortaya çıkarmazlar ve ozon tabakasına zarar vermezler.
  • Geniş alanlarda yayılmış yangınlarda da etkili olurlar.
  • Elektriksel iletkenliği yoktur.
  • Yeniden dolum maliyeti düşüktür.

KARBONDİOKSİT NEDEN YANGIN SÖNDÜRÜCÜ OLARAK KULLANILIR?

Karbondioksit, yangın söndürücü olarak en uzun süredir kullanılan gazlar arasındadır. Hatta 1920-1960 yılları arasında karbondioksit, tek, gazlı yangın söndürme maddesiydi.

B ve C sınıfı yangınlarda ortamın oksijen miktarını düşürerek söndürme etkisi gösterir. Karbondioksit yangın tüpü hızlı sonuç verir. Bu tüpler donanımlara zarar vermeden yangını söndürmeyi sağlar. Bu nedenlerle yangınlara karşı en etkili söndürme türlerinden biri karbondioksit yangın tüpleridir.

Karbondioksit yoğun soğutma etkisinin olması nedeniyle de yangın söndürücü olarak kullanılır. Ayrıca ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu kırar. Oksijenin yerini alarak veya onu uzaklaştırarak yangının söndürülmesini sağlar. Bu noktada tek dikkat edilmesi gereken nokta 30 kg CO2 yangın tüpü ile müdahalenin insansız ortamda yapılması gerekliliğidir.

30 KG CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ NERELERDE KULLANILIR?

30 kg CO2 yangın söndürme tüpünün kullanıldığı yangın riski olan pek çok nokta vardır.

Bu tüpler, makine dairelerinde, boya dolaplarında, kargo gemilerindeki araç taşıma alanlarında ve yanıcı sıvı depolama alanları ile denizcilik uygulamalarında en çok tercih edilen yangın söndürücüdür. Çelik ve alüminyum endüstrileri de söndürme işlemini büyük ölçüde 30 kg CO2 yangın tüpü ile sağlamaktadır. 

Bilgisayar ve sistem odalarında, jeneratör odaları, matbaalar, elektrik dağıtım odalarında, trafolar, kesintisiz güç kaynağı (UPS) odalarında, motor kontrol merkezlerinde, boya püskürtme kabinlerinde, kapüşonlu endüstriyel fritözlerde, yüksek gerilim transformatörleri, nükleer enerji tesisleri, atık depolama tesisleri, uçak kargo alanları ve araç park alanlarında da 30 kg CO2 yangın söndürme tüpü kullanılmaktadır.

30 KG CO2 YANGIN TÜPÜ KULLANMA TALİMATI

30kg CO2 yangın tüpü kullanma talimatı standartlar gereği üreticiler tarafından tüplerin üzerine yapıştırılmaktadır. Bu talimat üzerinde yazan maddelerin, yangın riski bulunan alandaki bir ya da birkaç kişi tarafından ezberlenmelidir. Böylece yangın anında oluşacak panikte tüpü kullanmayı bilen kişiler yangın alanında olacak ve tüpü kullanabileceklerdir.

Bu nedenle yangın riski taşıyan tesiste bulunan kişi ya da kişilere karbondioksit yangın tüpü kullanımı ve talimatları ile ilgili eğitimler mutlaka verilmelidir. Eğitimde tüpün emniyet valfının nasıl açılacağı, püskürtmenin nasıl yapılacağı gibi önemli ayrıntılar anlatılmalıdır.

CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ

CO2 yangın söndürme tüpü teknik şartnamesi tüplerin herhangi bir yangın anında sorunsuz çalışması ve yangın söndürme özelliğini en riskli anda bile ortaya koyması amacı ile oluşturulmaktadır.

Tüplerin kullanımını gerçekleştirecek kurumlar tarafından oluşturulan  şartname genel olarak servis hizmetlerini yerine getirecek firmaların sorumluluklarıyla ilgili usul ve esasları içerir. Şartnamede tüplerin EC standartlarına uygunluğundan, çalışma ve test basıncına, vana çıkışlarını özelliğine kadar uzanan detaylar belirlenmiştir. Yangın tüpünün rengi, boya türü, ağırlığı, gibi tüm bilgiler şartnamelerde belirtilir.

Şartnameler boşalan tüplerin yenide dolumu, eski parçaların değiştirilmesi ve periyodik bakımını da içermektedir.

30 KG CO2 YANGIN TÜPÜ FİYATLARI

30 kg CO2 yangın tüpü, fiyatları ile de diğer gazlı yangın söndürücülere göre daha avantajlıdır. Öncelikle tüplerin fiyatları, piyasada yaşanan ciddi rekabet nedeniyle daha ucuzdur. Yeniden dolum maliyetinin de daha düşük olması bu tüplerin tercih edilirliklerini artırmaktadır.

Karbondioksitli yangın tüpü fiyatı almak için  Tufex Yangın Söndürücüler’e  ulaşabilirsiniz.

 30 KG TUFEX CO2 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ

30 kg Tufex CO2 yangın söndürme sistemi ağırlıklı olarak endüstriyel tesislerde kullanılır. Çünkü bu yangın tüpleri, yangının kısa sürede kontrol altına alıp, yayılmasını, can ve mal kaybı yaşanmasını engelleyici özelliklere sahiptir. 

Çünkü 30 kg CO2 yangın söndürme sistemi lokal söndürme yapılabilen tek gazlı söndürme sistemidir. Bu tüpler soğutucu olmasının yanı sıra boğucu özelliği ile çift yönlü işleve sahiptir.

Sık Sorulan Sorular

30 kg CO2 yangın tüpü Binaların Yangından Korunması Hakkında yönetmelik gereği hemen her binada bulunması zorunlu söndürücülerdendir. Kullanım alanları arasında, telefon santralleri, sanat galerileri, kütüphaneler, endüstriyel fırınlar, arşivler, tıbbi malzeme depoları, kayıt odaları, kablo galerileri, otomasyon merkezleri gibi alanlar da vardır. Laboratuarlar ve mutfaklar da olası yangınlar için bu tüpleri hazır tutmaktadır. Her türlü yanıcı parlayıcı malzemenin bulunduğu alanda kullanımı yangın bertaraf edilmesinde fayda sağlar. Karbondioksit yangın tüpü elektronik malzemelere zarar vermeden söndürme sağladığı için de özellikle tercih edilirler.
30 kg CO2 yangın söndürücü mü sorusuna “Evet” şeklinde cevap verilebilir.  Yangın söndürücü özelliği olan, buna karşın kimyasal olarak aktif olmayan bir gaz olan karbondioksit yüksek soğutucu özelliğe sahiptir. Ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu da kırar. Böylece yangın olabildiğince kısa sürede söndürülür. Ateşi boğma özelliği sayesinde lokal uygulamalarda kullanımı en uygun ve kolay gaz CO2, yangın tüpü de 230 kg CO2 yangın tüpüdür.
30 kg CO2 yangın tüpü basınç göstergesi, yangın söndürücünün çalıştırılabilir durumda olup olmadığını, yangın tüpünün yeterli basıncının olup olmadığını gösterir. İdeal basınç, göstergedeki iki kırmızı alan arasında kalan yeşil alandır. Eğer ibre bu alandaysa yangın tüpü herhangi bir yangın sırasında sorunsuzca kullanılabilir ve söndürme işlevini yerine getirir. Ancak; ibre sağ taraftaki kırmızı alan üzerindeyse içinde yangın söndürme maddesini püskürtecek yeterli basıncı yok demektir. Tüpün sorunsuz çalışması ve söndürme işlevini yerine getirebilmesi için basıncının sık sık kontrol edilmesi yerinde olur.
30 kg CO2 yangın tüpünün kargo işlemleri azami dikkat istemektedir. Tüplerin kargo ile gönderilmesi aşamasında göz önüne alınması gereken ilk kural tüplerin mutlaka dik olarak ve hareket etmeyecek şekilde taşınmasıdır. Aksi bir durumda, yani yatık ve serbest durumdaki 30 kg CO2 yangın tüpü hareket ederse ciddi tehlikeler oluşabilir. Öte yandan tüpler direkt güneş ışına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca tüplerin darbelerden de korunması gerekir. Bu noktalar göz önüne alınarak kargo ile taşınan 30 kg CO2 yangın tüpü güvenli bir şekilde varış adresine ulaşabilir.
Bu ürünü sepete eklediniz: