45 KG CO2 Yangın Tüpü

45 KG CO2 YANGIN TÜPÜ FİYATLARI VE ÇEŞİTLERİ

45 kg CO2 yangın tüpü, karbondioksitle dolu olan ve bu gazın oksijeni boğma ile yangına müdahale etmek için kullanılan söndürücüdür.  İletken olmadığı için elektrik kaynaklı yangınlarda daha yoğun kullanılan ve insansız ortamlarda kullanılması zorunlu olan 45 kg karbondioksit yangın tüpü, sadece 1 dakikada boşaltma yapabildiği için kullanımı kolay olan tüplerdendir.

45 KG CO2 YANGIN TÜPÜ

45 kg CO2 yangın söndürme cihazları, içinde söndürme gazı olarak karbondioksitin yer aldığı yangın söndürücüdür. Bu tüpler karbondioksitin alevlere püskürtülmesi ve oksijenin boğulması şeklindedir.  45 kg CO2 yangın söndürücü, trafolar, elektrik dağıtım odaları, jeneratör odaları, laboratuarlar, boyahaneler v.b her türlü yanıcı-parlayıcı malzemelerin bulunduğu bölümlerde çıkan yangınların söndürülmesinde kullanılır ve başarılı sonuçlar sağlar.

Fabrikalar, endüstriyel tesisler gibi daha büyük mekanlarda çıkan yangının söndürülmesinde kullanılan ideal bir söndürücüdür.

45 KG CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ ÖZELLİKLERİ

45 kg CO2 yangın söndürücü yangına 1 dakika gibi kısa bir sürede müdahale edebilmeleri ile öne çıkar. Bu özelliği sayesinde etkili sonuçlar ortaya koyan tüpler 60 saniye içinde boşaltımı gerçekleştirir ve yangına hızlı bir şekilde müdahale edilmiş olur.

Tüplerin diğer özelliklerini ise şöyledir:

  • Bölgesel/ lokal uygulamalarda etkilidir.
  • Söndürme kabiliyeti çok yüksektir.
  • Yeniden dolum maliyeti düşüktür.
  • Çevrecidirler, sera gazı ortaya çıkarmazlar ve ozon tabakasına zarar vermezler.
  • Geniş alanlarda yayılmış yangınlarda da etkili olurlar.
  • Elektriksel iletkenliği yoktur.

45 KG CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ NERELERDE KULLANILIR?

45 kg CO2 yangın söndürme tüpü kullanılan, yangın riskinin yüksek olduğu olan pek çok nokta vardır.

Bu tüpler, makine dairelerinde, boya dolaplarında, kargo gemilerindeki araç taşıma alanlarında ve yanıcı sıvı depolama alanları ile denizcilik uygulamalarında en çok tercih edilen yangın söndürücüdür.

Çelik ve alüminyum endüstrileri de söndürme işlemini büyük ölçüde 45 kg CO2 yangın tüpü ile sağlamaktadır. 

Bilgisayar ve sistem odalarında, jeneratör odaları, matbaalar, elektrik dağıtım odalarında, trafolar, kesintisiz güç kaynağı (UPS) odalarında, motor kontrol merkezlerinde, boya püskürtme kabinlerinde, kapüşonlu endüstriyel fritözlerde, yüksek gerilim transformatörleri, nükleer enerji tesisleri, atık depolama tesisleri, uçak kargo alanları ve araç park alanlarında da 45 kg CO2 yangın söndürme tüpü kullanılmaktadır.

KARBONDİOKSİT NEDEN YANGIN SÖNDÜRÜCÜ OLARAK KULLANILIR?

Karbondioksit, yangın söndürücü olarak en uzun süredir kullanılan gazlar arasındadır. Hatta karbondioksitin, tek, gazlı yangın söndürme maddesi olarak kullanıldığı yıllar bile vardı.

Karbondioksit özellikle B ve C sınıfı yangınlarda ortamın oksijen miktarını düşürerek söndürme etkisi gösterir. Karbondioksit yangın tüpü hızlı sonuç verir. Bu tüpler donanımlara zarar vermeden yangını söndürmeyi sağlar. Bu nedenlerle yangınlara karşı en etkili söndürme türlerinden biri karbondioksit yangın tüpleridir.

Karbondioksit yoğun soğutma etkisinin olması nedeniyle de yangın söndürücü olarak kullanılır. Ayrıca ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu kırar. Oksijenin yerini alarak veya onu uzaklaştırarak yangının söndürülmesini sağlar. Ancak 45 kg CO2 yangın tüpü ile müdahalenin insansız ortamda yapılması gerekliliği hiçbir şart atlında unutulmamalıdır. Zira karbondioksit uzun süre solunduğunda boğucu etki yapabilir.

CO2 YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ

CO2 yangın söndürme tüpü teknik şartnamesi tüplerin herhangi bir yangın anında sorunsuz çalışması ve yangın söndürme özelliğini en riskli anda bile ortaya koyması amacı ile oluşturulmaktadır.

Şartname tüplerin kullanımını gerçekleştirecek kurumlar tarafından oluşturulan  şartname genel olarak servis hizmetlerini yerine getirecek firmaların sorumluluklarıyla ilgili usul ve esasları içerir. Şartnamede tüplerin EC standartlarına uygunluğundan, çalışma ve test basıncına, vana çıkışlarını özelliğine kadar uzanan detaylar belirlenmiştir. Yangın tüpünün rengi, boya türü, ağırlığı, gibi tüm bilgiler şartnamelerde belirtilir.

Şartnameler boşalan tüplerin yenide dolumu, eski parçaların değiştirilmesi ve periyodik bakımını da içermektedir.

45 KG CO2 YANGIN TÜPÜ KULLANMA TALİMATI

45 kg CO2 yangın tüpü kullanma talimatı standartlar gereği üretici  firmalar tarafından tüplerin üzerine yapıştırılmaktadır. Bu talimat üzerinde yazan maddelerin, yangın riski bulunan alandaki bir ya da birkaç kişi tarafından ezberlenmelidir. Böylece yangın anında oluşacak panikte tüpü kullanmayı bilen kişiler yangın alanında olacak ve tüpü kullanabileceklerdir. Aksi bir durumda panik anında tüplerin üzerini okuyup aynı anda işlem yapmaya çalışırken vakit kaybı yaşanır. Bu vakit kaybı da yangın büyümesine neden olabilir.

Bu nedenle yangın riski taşıyan tesiste bulunan kişi ya da kişilere karbondioksit yangın tüpü kullanımı ve talimatları ile ilgili eğitimler mutlaka verilmelidir. Eğitimde tüpün emniyet valfının nasıl açılacağı, püskürtmenin nasıl yapılacağı gibi önemli ayrıntılar anlatılmalıdır.

45 KG CO2 YANGIN TÜPÜ FİYATLARI

45 kg CO2 yangın tüpü, fiyatları ile de diğer gazlı yangın söndürücülere göre daha avantajlıdır. Öncelikle tüplerin fiyatları, piyasada yaşanan ciddi rekabet nedeniyle daha ucuzdur. Yeniden dolum maliyetinin de daha düşük olması bu tüplerin tercih edilirliklerini artırmaktadır.

Karbondioksitli yangın tüpü fiyatı almak için  Tufex Yangın Söndürücüler’e  ulaşabilirsiniz.

45 KG TUFEX CO2 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ

45 kg Tufex CO2 yangın söndürme sistemi ağırlıklı olarak endüstriyel tesislerde kullanılır. Çünkü tüpler, yangının kısa sürede kontrol altına alıp, yayılmasını, can ve mal kaybı yaşanmasını engelleyici özelliklere sahiptir. 

Öte yandan 45 kg CO2 yangın söndürme sistemi lokal söndürme yapılabilen tek gazlı söndürme sistemidir. Bu tüpler soğutucu olmasının yanı sıra boğucu özelliği ile çift yönlü işleve sahiptir.

Sık Sorulan Sorular

45 kg CO2 yangın tüpü hemen her binada bulunması zorunlu söndürücülerdendir. Kullanım alanları arasında, telefon santralleri, sanat galerileri, kütüphaneler, endüstriyel fırınlar, arşivler, tıbbi malzeme depoları, kayıt odaları, kablo galerileri, otomasyon merkezleri gibi alanlar da vardır. Laboratuarlar ve mutfaklar da olası yangınlar için bu tüpleri hazır tutmaktadır. Her türlü yanıcı parlayıcı malzemenin bulunduğu alanda kullanımı yangın bertaraf edilmesinde fayda sağlar. Karbondioksit yangın tüpü elektronik malzemelere zarar vermeden söndürme sağladığı için de özellikle tercih edilirler.
45 kg CO2 yangın tüpünün kargo işlemleri sırasında ilk göz önüne alınması gereken kural tüplerin mutlaka dik olarak ve hareket etmeyecek şekilde taşınmasıdır. Aksi bir durumda, yani yatık ve serbest durumdaki 45 kg CO2 yangın tüpü hareket ederse ciddi tehlikeler oluşabilir. Tüplerin darbelerden korunması da güvenli bir kargo taşıması sağlarken, karbondioksitli tüplerin direkt güneş ışığına maruz bırakılmaması da gerekmektedir.
45 kg CO2 yangın tüpü basınç göstergesi, yangın söndürücünün çalıştırılabilir ve yangını söndürebilir olup olmadığını, yangın tüpünün yeterli basıncının olup olmadığını gösterir. Eğer ibre, göstergedeki iki kırmızı alan arasında kalan yeşil alanda ise tüp söndürme işlevini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilir. Ancak; ibre sağ taraftaki kırmızı alan üzerindeyse içinde yangın söndürme maddesini püskürtecek yeterli basıncı yok demektir. Herhangi bir yangın durumunda basıncı yetersiz 45 CO2 yangın tüpü ile karşılaşmamak için tüplerin basıncı sık sık kontrol edilmelidir.
45 kg CO2 yangın söndürücüdür. Çünkü, yangın söndürücü özelliği olan, buna karşın kimyasal olarak aktif olmayan bir gaz olan karbondioksit yüksek soğutucu özelliğe sahiptir. Ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu kırar. Böylece yangın olabildiğince kısa sürede söndürülür. Ateşi boğma özelliği sayesinde lokal uygulamalarda kullanımı en uygun ve kolay gaz CO2, yangın tüpü de 45 kg CO2 yangın tüpüdür.
Bu ürünü sepete eklediniz: