5 KG CO2 Yangın Tüpü

5 Kg CO2 Yangın Tüpü Fiyatları ve Çeşitleri

5 kg CO2 yangın tüpü, karbondioksitin hızlı soğutma özelliğini kullanarak,  katı, sıvı ve gaz yangınlarında kullanılan yangın söndürücüdür. Yalıtkan olduğu için de en çok elektrik kaynaklı ve boğucu özelliği nedeniyle insansız ortamlardaki yangınlarda kullanılan 5 kg karbondioksit yangın söndürücülerin orta boyda olanıdır.

5 Kg CO2 Yangın Tüpü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5 kg CO2 yangın tüpü içinde söndürme gazı olarak karbondioksit bulunan yangın tüplerindendir. Uzun süre solunması durumunda zehirsiz olmasına rağmen boğucu özelliği olan karbondioksitin alevlere püskürtülmesiyle çalışan bu tüpler, trafolar, elektrik dağıtım odaları, jeneratör odaları, laboratuarlar, boyahaneler v.b her türlü yanıcı-parlayıcı malzemelerin bulunduğu bölümlerde çıkan yangınların söndürülmesinde kullanılırlar.

5 kg Karbondioksit tüpü, ev, ofis, nispeten küçük iş yerleri gibi göreceli olarak daha küçük mekanlarda çıkan yangının söndürülmesinde kullanılan ideal tüptür.

5 Kg CO2 Yangın Söndürme Tüpü Özellikleri

5 kg CO2 yangın söndürücülerin özellikleri onu en çok tercih edilen yangın söndürücüler arasına sokmaktadır.

Söndürmeyi hızlı yapmaları ile öne çıkan 5 kg CO2 yangın söndürme tüpleri bu sayede etkili sonuçlar ortaya koyar. Bu tüplerle 60 saniye içinde sistem boşaltımı gerçekleşmekte ve yangına müdahale edilebilmektedir.

Tüplerin diğer özelliklerini şöyle sıralamak mümkün:

  • Sera gazı ortaya çıkarmazlar. Bu özelliği ozon tabakasına zarar vermezler. Yani son derece çevrecidirler.
  • Geniş alanlarda yayılmış yangınlarda da etkili olurlar.
  • Bölgesel uygulamalarda da etkilidir.
  • Yeniden dolum maliyeti düşüktür.

Karbondioksit Neden Yangın Söndürücü Olarak Kullanılır ?

Karbondioksit, yangın söndürücü özelliği ile B ve C sınıfı yangınlarda ortamın oksijen miktarını düşürerek söndürme etkisi gösterir. Karbondioksit yangın tüpü hızlı sonuç vererek yangın mahallindeki hasarın en aza indirilmesini sağlar. Bu tüpler donanımlara zarar vermeden yangını söndürmeyi sağlar. Bu nedenlerle yangınlara karşı en etkili söndürme türlerinden biri karbondioksit yangın tüpleridir.

Karbondioksit yoğun soğutma etkisinin olması nedeniyle yangın söndürücü olarak kullanılır. Ayrıca ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu kırar. Oksijenin yerini alarak veya yangın üçgeninin oksijen elementini uzaklaştırarak yangının söndürülmesini sağlar.

5 Kg CO2 Yangın Söndürme Tüpü Nerelerde Kullanılır ? 

5 kg CO2 yangın söndürme tüpünün kullanıldığı pek çok nokta vardır. Bu tüpler, makine dairelerinde, boya dolaplarında, kargo gemilerindeki araç taşıma alanlarında ve yanıcı sıvı depolama alanları ile denizcilik uygulamalarında en çok tercih edilen yangın söndürücüdür. Çelik ve alüminyum endüstrileri de alevlerin yükseldiği anda söndürme işlemini büyük ölçüde 5 kg CO2  yangın tüpü ile sağlamaktadır.

Bilgisayar ve sistem odalarında, ıslak kimya tezgahlarında,jeneratör odaları, matbaalar, elektrik dağıtım odalarında, trafolar, kesintisiz güç kaynağı (UPS) odalarında, motor kontrol merkezlerinde, boya püskürtme kabinlerinde, kapüşonlu endüstriyel fritözlerde, yüksek gerilim transformatörleri, nükleer enerji tesisleri, atık depolama tesisleri, uçak kargo alanları ve araç park alanlarında da 5 kg CO2 yangın söndürme tüpü yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

5 Kg CO2 Yangın Tüpü Kullanma Talimatı

5 kg CO2 yangın tüpü kullanma talimatı üretici firmalar tarafından tüplerin üzerine yapıştırılmaktadır. Bu talimat üzerinde yazan maddeler yangın riski bulunan alandaki bir ya da birkaç kişi tarafından ezberlenmelidir. Ki böylece yangın anında oluşacak panikte tüpü kullanmayı bile kişiler olsun. Bu önlem yangın esnasında can ve mal kaybının azaltılmasında çok etkili olabilir.

Bu noktada yangın güvenliğini oluşturmak isteyen işletmelere büyük görev düşmektedir. İşletme sahipleri yangın riski taşıyan tesiste bulunan kişi ya da kişilere karbondioksit yangın tüpü kullanımı ve talimatları ile ilgili eğitimler verilmesini sağlamalıdır. Tüpün emniyet valfının nasıl açılacağı, püskürtmenin nasıl yapılacağı gibi ayrıntılar bu eğitimde mutlaka anlatılmalıdır.

CO2 Yangın Söndürme Tüpü Teknik Şartnamesi

CO2 yangın söndürme tüpü teknik şartnamesi tüplerin herhangi bir yangın anında sorunsuz çalışması ve yangın söndürme özelliğini en riskli anda bile ortaya koyması amacı ile oluşturulmaktadır.

Tüplerin kullanımını gerçekleştirecek kurumlar tarafından oluşturulan  şartname genel olarak servis hizmetlerini yerine getirecek firmaların sorumluluklarıyla ilgili usul ve esasları içerir. Şartnamede tüplerin EC standartlarına uygunluğundan, çalışma ve test basıncına, vana çıkışlarını özelliğine kadar uzanan detaylar belirlenmiştir. Yangın tüpünün rengi, boya türü, ağırlığı, gibi tüm bilgiler şartnamelerde belirtilir.

Şartnameler boşalan tüplerin yenide dolumu, eski parçaların değiştirilmesi ve periyodik bakımını da içermektedir.

5 Kg CO2 Yangın Tüpü Fiyatları

5 kg co2 yangın söndürücü fiyatları diğer gazlı yangın söndürücülere göre daha düşüktür. Öncelikle tüplerin fiyatları, piyasada yaşanan ciddi rekabet nedeniyle daha ucuzdur. Yeniden dolum maliyetinin de daha düşük olması bu tüplerin tercih edilirliklerini artırmaktadır.

Karbondioksitli yangın tüpü fiyatı almak için  Tufex Yangın Söndürücüler’e  ulaşabilirsiniz.

5 Kg Tufex CO2 Yangın Söndürme Sistemi

5 kg Tufex CO2 yangın söndürme sistemi ağırlıklı olarak endüstriyel tesislerde kullanılır. Çünkü bu yangın tüpleri, yangının kısa sürede kontrol altına alıp, yayılmasını, can ve mal kaybı yaşanmasını engelleyici özelliklere sahiptir.

Çünkü 5 kg CO2 yangın söndürme sistemi lokal söndürme yapılabilen tek gazlı söndürme sistemidir. Soğutucu olmasının yanı sıra boğucu özelliği ile çift yönlü bir işlevi olan bu tüpler, hem oksijeni ve dolayısıyla yangını boğar, hem de yangın çıkan bölgeyi sürede soğutur. Böylece alevler daha da büyümeden yangının önüne geçilmiş olur.

Sık Sorulan Sorular

5 kg CO2 yangın tüpünün kargo işlemleri azami dikkat istemektedir. Tüplerin kargo ile gönderilmesi aşamasında göz önüne alınması gereken ilk kural tüplerin mutlaka dik olarak ve hareket etmeyecek şekilde taşınmasıdır. Aksi bir durumda, yani yatık ve serbest durumdaki 5 kg CO2 yangın tüpü hareket ederse ciddi tehlikeler oluşabilir. Öte yandan tüpler direkt güneş ışına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca tüplerin darbelerden de korunması gerekir. Bu noktalar göz önüne alınarak kargo ile taşınan 5 kg CO2 yangın tüpü güvenli bir şekilde varış adresine ulaşabilir.
5  kg CO2 yangın söndürücü mü sorusuna “Evet” şeklinde cevap verilebilir.  Yangın söndürücü özelliği olan, buna karşın kimyasal olarak aktif olmayan bir gaz olan karbondioksit yüksek soğutucu özelliğe sahiptir. Ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma reaksiyonunu da kırar. Böylece yangın olabildiğince kısa sürede söndürülür. Ateşi boğma özelliği sayesinde lokal uygulamalarda kullanımı en uygun ve kolay gaz CO2, yangın tüpü de 5 kg CO2 yangın tüpüdür.
5 kg CO2 yangın tüpü basınç göstergesi, yangın söndürücünün çalıştırılabilir durumda olup olmadığını, yangın tüpünün yeterli basıncının olup olmadığını gösterir. İdeal basınç, göstergedeki iki kırmızı alan arasında kalan yeşil alandır. Eğer ibre bu alandaysa yangın tüpü herhangi bir yangın sırasında sorunsuzca kullanılabilir ve söndürme işlevini yerine getirir. Ancak; ibre sağ taraftaki kırmızı alan üzerindeyse içinde yangın söndürme maddesini püskürtecek yeterli basıncı yok demektir. Tüpün sorunsuz çalışması ve söndürme işlevini yerine getirebilmesi için basıncının sık sın kontrol edilmesi yerinde olur.
5 kg CO2 yangın tüpü hemen her binada bulunması zorunlu söndürücülerdendir. Kullanım alanları arasında, arşivler, sanat galerileri, kütüphaneler, endüstriyel fırınlar, kayıt odaları, tıbbi malzeme depoları, telefon santralleri, kablo galerileri, otomasyon merkezleri gibi alanlar da vardır. Laboratuarlar ve mutfaklar bu yangın tüpüne güvenmektedir. Her türlü yanıcı parlayıcı malzemenin bulunduğu alanda kullanımı yangın bertaraf edilmesinde fayda sağlar. Karbondioksit yangın tüpü elektronik malzemelere zarar vermeden söndürme sağladığı için de özellikle tercih edilirler. Jeneratör odalarında, elektrik dağıtım odalarında, trafolarda, kesintisiz güç kaynağı (UPS) odalarında, motor kontrol merkezlerinde kullanılma nedeni de işte tam da bu özelliği sayesindedir.
Bu ürünü sepete eklediniz: