6 Adımda Yangın Tüpü Kullanımı | Yangın Tüpü Kullanma Talimatları

Yangın tüpü kullanımı

6 Adımda Yangın Tüpü Kullanımı | Yangın Tüpü Kullanma Talimatları

İçindekiler

6 Adımda Yangın Tüpü Kullanımı | Yangın Tüpü Kullanma Talimatları

Yangın tüpü kullanımı, sebebi ne olursa olsun ortaya çıkan bir yangında can ve mal kayıplarının en az seviyede tutulmasını sağlayan ilk ve en bilinen yöntemdir.

Nispeten küçük ve henüz çevreye yayılmamış yangını söndürmek için kullanılan yangın tüpü, itfaiye gelene kadar zaman kazanmayı da sağlar. Bu yöntemin doğru sonuçlar vermesi için yangın tüpü kullanımı da doğru olmalıdır. Doğru yangın tüpü kullanımı ile itfaiyeye ihtiyaç kalmadan yangın söndürülebilir.

6 adımda doğru yangın tüpü kullanımı nasıl yapılır? Yangın tüpü kullanma talimatları nelerdir?

Yangın Tüpü Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Yangın tüpü nasıl kullanılır hayati bir sorudur ve cevabı da hayati önem taşır. Ev ve ya işyerlerimiz başta olmak üzere herhangi bir alanda ortaya çıkacak yangında, alevlere ilk müdahale yangın tüpü ile yapılır. Bu nedenledir ki hepimiz evimizde bir yerde en az bir yangın söndürücü bulundurmalıyız.

Özellikle insan sirkülasyonun yüksek olduğu alan ve mekanlarda farklı yangın güvenlik önlemleri alınsa da yangın tüpü kullanımı da çok yaygındır. Bu nedenledir ki yangın söndürücünün nasıl kullanılacağını bilmek gerekmektedir.

Yani yangın tüpünü alıp, merdiven boşluğuna ya da depoya koymak yeterli değildir, bir yangın varsa, can ve mal güvenliğiniz, o yangın tüpünü nasıl kullanacağınızı bilmenize bağlıdır.

Yangın tüpü ile yangın söndürme çalışması sonucunda alevlerin daha fazla çevreyi sarmasının önüne geçilebileceği gibi, itfaiye gelene kadar da zaman kazanılmış olur.

Yangın tüpü kullanımı birden fazla avantajı beraberinde getirir. Farklı özelliklere sahip yangınları söndürmeyi sağlayan tüpler, belli periyotlarda bakımları yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilirler.

Yangın tüpleri okul, hastane, alış veriş merkezleri, oteller, siteler, iş merkezleri, laboratuarlar, kütüphaneler, restoranlar, apartman daireleri, fabrikalar ve daha bir çok mekanda yangına ilk müdahale aracı olarak kullanılmaktadır.

6 Adımda Yangın Tüpü Kullanımı

Yangın tüpü kullanımı ile doğru sonuçlar alınmak isteniyorsa doğru adımlar takip edilmelidir. Bu adımların herhangi birinin yanlış atılması ya da es geçilmesi sonucun istenen seviyede olmamasına neden olabilir. Yanlış yangın tüpü seçilebileceği gibi, doğru söndürücü alınıp yanlış yere konulabilir bu da herhangi bir olay anında ona ulaşılmasını zorlaştırabilir.

Doğru yangın tüpü kullanımı için dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce doğru yangın tüpü seçimine değinmek gerekir. Çünkü ancak yangın tüpü doğru seçilirse diğer adımların doğru atılması önem kazanır.

Doğru Yangın Tüpü Nasıl Seçilir ?

Yangın tüpü, tüpün ve aynı zamanda yangının çeşidine göre değişir.

Yangınlar farklı sınıflandırılmışlardır. Bu basit ama önemli bilgi hangi yangın tüpünü alacağınızı size gösterecek ilk bilgidir. Hangi tip yangın ile mücadele ettiğiniz, hangi tip yangın tüpünü almanız gerektiğini de ortaya koyar. Böylece doğru yangın tipine karşı doğru yangın tüpü kullanımı sağlanmış olur.

Çoğu ev tipi yangın aşağıdaki kategorilerden birine girer:

A Sınıfı: Bu yangınlar odun, kağıt ve kumaş gibi katı yanıcı maddelerle beslenir.

B Sınıfı: Bu yangınlar yakıt, petrol ve benzin gibi yanıcı sıvılarla beslenir.

C Sınıfı: Gaz içeren yangınlardır. Etken madde burada, doğal gaz ve LPG’nin yanı sıra yanıcı veya patlayıcı diğer gaz türleri olabilir.

D Sınıfı: Metal yangınları olarak sınıflandırılır. Yanıcı metallerin ateşlediği yangınlardır.

E Sınıfı: Elektrik yangınları olarak kabul edilirler. E sınıfı yangında, elektrik transformatörleri, cihazlar ve motorlar gibi elektrikli bileşenler patlar ve yangına sebebiyet verir.

F Sınıfı: Bu yangınlar, yemeklik yağlar ve gresler, hayvansal yağlar ve bitkisel yağlar tarafından başlatılır.

Tüm yangın tüpleri de hangi yangın sınıflarıyla mücadele etmek üzere tasarlandıklarını göstermek için etiketlenmiştir. Ev tipi yangın tüplerinin çoğu çok amaçlı kabul edilir ve A, B ve C sınıflarında kullanılmak üzere etiketlenir.

Yangın tüpü etiketlerinde, tüpün hangi yangın türlerinde kullanılacağını gösteren simgeler de bulunur. Sembollerden herhangi birinde bir daire ve kırmızı bir eğik çizgi varsa, bu işaret tüpün bu tür yangınlarla savaşmak için kullanılamayacağını gösterir.

Ev tipi yangın tüpleri de güvenli bir şekilde müdahale edebilecekleri yangın sınıfına göre sınıflandırılmıştır. Derecelendirme ne kadar yüksek olursa, yangın tüpün ile yangın söndürme o kadar etkili sonuç verir. A sınıfı yangınlar 1 ila 40, B sınıfı yangınlar 1 ila 640 arasındadır. C sınıfı yangınlar için boyut derecelendirmesi yoktur. Yüksek değerli yangın söndürücüler genellikle daha ağırdır. Bu nedenle evde tuttuğunuz yangın söndürücünün boyutunu rahatça kullanabildiğinizden emin olun.

6 Adımda Yangın Tüpü Kullanımı

Yangın tüpünü doğru kullanmak yangını tam anlamıyla söndürmese bile işin uzmanları gelene kadar zaman kazandırması açısından önemlidir. Bu nedenledir ki farklı yangın tüpü tipleri ve bunların kullanım şekilleri ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir.

Bu noktada da bir yangına hazır olmak bazı adımları sıralı şekilde atmaktan geçer.

Bu adımları şöyle sıralamak mümkün:

 • Kaçış Rotası Belirleme
  Yangın tüpünü kullanmadan önce, bir tahliye rotanız olduğundan emin olun. Çünkü yangını söndüremiyorsanız, güvenli bir çıkış yapmanız gerekecektir. Yangın tüpünün nerede saklanacağını belirlerken bunu göz önünde bulundurun ve geri aldıktan sonra yakınlarda birden fazla çıkış  noktası olduğundan emin olun.
 • Yüzünüz Ateşe Dönük Olsun
  Yüzünüzü her zaman ateşe dönük olmalı, böylece daha önce belirlediğiniz çıkışa kadar sırtınızı korursunuz. Yangın tüpünü çalıştırmaya hazırlanırken alevlerden 6-8 metre uzakta olmaya da dikkat edin
 • Yangın Tüpü Çalıştırma Adımlarını Unutmayın
  Yangın tüpünü çalıştırma adımlarını hatırlamak için kendinize uygun bir kısaltma hazırlayın. Tüpü kullanırken izlenecek  adımlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Yangın tüpü üzerindeki pimi çekin.
  • Hortumdaki memeyi ateşin tabanına doğru tutun.
  • Tüpü boşaltmak için kolu sıkın.
  • Yangın söndürücüyü yangının tabanına tutun ve alevler sönene kadar bir yandan diğer yana hareket ettirin.
 • Eşyalara Göz Atın
  Alevler sönük göründükten sonra, alevlerin yeniden yükselmediğinden emin olun. Bunun için eşyalara göz atın. Yangın tekrar başlarsa, söndürme işlemini tekrar edin.
 • İtfaiyeyi Arayın
  Yangın tüpünü boşaltmadan önce itfaiyeyi mutlaka arayın. Bölgeye ulaşan itfaiyeciler yangın bölgesini inceleyerek, alevlerin tamamen söndürüldüğünden emin olacaklardır.
 • Güvenli Bir Yere Ulaşın
  Yangını söndüremiyorsanız,  bölgeyi terk edin ve yangının ulaşamayacağı bir yer bulun.

Yangın Tüpü Kullanım Hataları

 Alevlerle mücadele sırasında basit hatalar yapmak kolaydır, zira bu olağandışı olay her zaman başımıza gelen bir olay değildir.  Yaşanacak bir yangın sırasında basit hatalardan, çoğu insanın hangi hataları yaptığını bilerek kaçınmak mümkündür.

 • Yangın tüpü kullanım talimatlarını yok saymayın: Yangın tüpü ile birlikte verilen kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun. Tatbikat yaparken bunları düzenli olarak gözden geçirin ve mutlaka bir tahliye planınız olsun.
 • Yanlış yangın tüpü kullanmayın: Etikette belirtilmeyen yangın sınıfı için asla yangın söndürücü kullanmayın. Örneğin, A Sınıfı yangınlar için etiketlenmiş yangın söndürücüler elektrikli veya gres yangınlarında kullanılamaz. Ancak, A Sınıfı bir yangında B ve C Sınıfı yangınlar için etiketlenmiş bir yangın söndürücü kullanılabilir. K Sınıfı yangınlar teknik olarak B Sınıfı yangınların bir alt grubu olsa da, B Sınıfı yangın söndürücülerdeki diğer içerikler K Sınıfı yangınları daha da kötüleştirebilir.
 • Yangın tüpünün son kullanım tarihlerine dikkat edin: Yangın tüplerinin de bir son kullanma tarihi vardır, bu tarihten sonra söndürme maddesi artık etkili değildir. Yangın tüpünün son kullanım tarihlerini ​​öğrenin ve gerektiğinde değiştirin.
 • Yangın tüpünün konumunu iyi belirleyin: Yangın tüpünüzü nerede tutacağınıza karar verirken, dış kapıların yakınında kolayca erişilebilir bir yerde olduğundan emin olun. Ayrıca, bir evde yangınların meydana geldiği en yaygın yerleri düşünün ve yangın tüpünü örneğin mutfağa yerleştirin.
 • Yangın tüpünün yerini herkes bilsin: Evinizdeki herkesin yangın söndürücülerin nerede tutulduğunu bildiğinden emin olun.

Olası bir tehlike durumunda evinizi ve ailenizi güvende tutmanın en iyi yolu her şeye hazırlıklı olmaktır. Yangın tüpünüzü iyi tanıyın ve nasıl kullanıldığını düzenli olarak gözden geçirin. Böylece evinizde gerçek bir yangınla karşı karşıya kaldığınızda neyi nasıl yapacağınız bilir ve ona göre hareket edersiniz.

Yangın Sınıfları Nelerdir ?

Yangınlar çıkış nedenlerine göre değişik sınıflara ayrılırlar ve hepsinin söndürme teknikleri birbirinden farklıdır. Hangi yangını nasıl söndüreceğinizi, hangi yangın tüpünü kullanacağınızı bilmek için yangın sınıfları hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

5 farklı türde yangın vardır. Bu beş yangın tipinin her birinin çıkış nedeni ve söndürülme teknikleri birbirinden farklıdır. Bu noktada doğru yangın tüpü kullanımı da önem kazanır.

A Sınıfı Yangınlar – Su ile Söndürme

İlk yangın türü A sınıfı yangındır. Bu tür yangınlar odun, çöp, kumaş, kağıt ve plastik gibi yaygın maddeler nedeniyle tutuşur. Çöp kutusu ve çöplük yangınları A Sınıfı yangınların başlıca örnekleridir. Yangını söndürmek için hortumdan sürekli su tutmak gerekir.

B Sınıfı Yangınlar – Oksijen Tüketerek Söndürme

B Sınıfı yangınlar yanıcı sıvılar veya gazların patlaması sonucu ortaya çıkar ve alevleri boğarak söndürmek gerekir. Yangının bastırılması alevleri besleyen oksijeni ortadan kaldırır. B Sınıfı bir yangını asla suyla söndürmeye çalışmayınYanıcı sıvılar tarafından ateşlenen bir ateşe su sıçraması sadece alevleri yayar.

C Sınıfı Yangınlar – Kesme Gücü ile Söndürme

Elektrik yangınları C Sınıfı yangınlar olarak bilinir. C sınıfı alevler, elektrik transformatörleri, cihazlar ve motorlar gibi elektrikli bileşenler nedeniyle patlar.

D Sınıfı Yangınlar – Kuru Toz Çeşitlerini Kullanarak Söndürme

Yanıcı metallerin ateşlediği yangınlar D Sınıfı yangınlar olarak bilinir. Laboratuvarlar genellikle D Sınıfı yangınların meydana geldiği tipik ortamlardır. D sınıfı bir yangını söndürmek için asla su kullanılmamalıdır

K Sınıfı Yangınlar – Kimyasal Yangın Söndürücüler ile Söndürme

Gres, zeytinyağı, tereyağı, hayvansal yağlar ve bitkisel yağ kaynaklı yangınlar pişirme yangınları olarak kabul edilirken aynı zamanda K sınıfı yangınlar olarak bilinirler. İçinde mutfak olan ticari binalar ve restoranlar, K Sınıfı yangın ihtimaline karşı dikkatli olmalıdır.

Yangın Tüpünün Çalışma Prensibi

Yangın tüpü ile doğru bir yangın söndürme yapmak için, tüpün çalışma prensibini bilmek gerekir.

Yangın tüpleri, sıkıştırılmış karbondioksit gazıyla doludur. Bu gaz ateşe sıkıldığı zaman tüpteki karbondioksit, yanan maddenin üzerini kaplar. Böylece yanmak için oksijen bulamayan ateş söner. Bazı yangın söndürücüler ise tozdur. Bunlar da sıkıldığında yanan maddenin ya da bölgenin üzerini kaplar ve oksijenin ulaşmasını engeller. Oksijenin olmadığı ortamda yanma olamayacağı için yangın söner.

Yangın Tüpü Kullanımı İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Yangın tüpü kullanımı ile ilgili olarak akıllara takılan çok fazla soru olduğu bir gerçek. Olağandışı yaşanan bir olay sonucunda kullanılması gereken bu tüpler ile ilgili bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Böylece yangın tüpü kullanarak yangın söndürme işlemini herkes yapabilir.

Yangın tüpü nerede bulundurulmalıdır?

Ulaşılabilirliği en kolay yangın tüpü, alevleri söndürmeye en müsait tüptür. Bu nedenle yangın tüpü, geçiş boşluklarının yakınına, kolayca girilebilir yerlere, yangın dolaplarının içine veya yakınına yerleştirilirlerse daha işlevsel kullanılabilirler. Böylece hemen kullanıma hazır olurlar. Evlerde de yangın çıkması olası yerlerin yakınında olması daha iyi sonuçlar verir.

Yangın söndürme tüpü kullanımı nasıl olmalıdır? 

Yangın tüpü kullanarak yangın söndürülecekse her şeyden önce ateşe yüzünüz dönük olmalıdır. Bu önemli hatırlatmadan sonra yangın tüpü kullanımı adımlarını şöyle sıralamak mümkün:

 • Cihazı yangın yerine getirin.
 • Ateşe mümkün olduğunca yaklaşın.
 • Tüpün tetik mekanizmasını kilitleyen pimi çıkartın veya karbondioksit tüpünün valfini sola doğru çevirerek açın.
 • Tetiğe sonuna kadar basarak çıkan gazı veya tozu yangının olduğu bölgeye doğru püskürtün.
 • Yangın tüpü tozlu bir tüpse, toz bitene kadar kullanmaya devam edin.

Bu maddeleri olabildiğince doğru şekilde uygulayarak yangına müdahale edebilirsiniz. Ancak aklınızda olması gereken bir nokta daha var. O da mutlaka doğru yangın tüpünün kullanmaktır. Zira yanlış söndürme cihazı kullanımı veya hatalı yöntem ile söndürmeye çalışmak, yangının daha da tehlikeli olmasına ve büyümesine neden olabilir.

Yangın Tüpü Manometresi Nedir ?

Yangın tüpü manometresi tüpün basınç düzeyini göstermektedir. İçindeki basınç yeterli değilse en iyi, en pahalı ya da kaliteli yangın tüpü bile işe yaramaz. Zira yangın tüpü ile yangına müdahale ederken basıncın yeterli olmadığının anlaşıldığı o anlar en değerli anlardır. Basıncın yetersiz olduğu tam da o anda anlaşılırsa tüp bir işe yaramaz ve yangın büyür. Bu nedenle yapılan tüp bakımlarında manometreye de dikkat edilmelidir.

Yangın Durumunda Hangisi Yapılmamalıdır? 

Yangın durumunda yapılması gereken pek çok şey olduğu gibi yapılmaması gereken pek çok şey de vardır.

 • Örneğin evlerde çıkan yağ yangınlarına su ile müdahale edilmemelidir. Bu yapılırsa patlama olur ve yangın daha da geniş bir çevreye yayılır.
 • Eğer yangına müdahale eden kişi 2 dakika içinde bu yangını kontrol altına alamıyorsa ısrar etmemeli ve alanı terk etmelidir.
 • Ayrıca bir yangın durumunda bölge terk ediliyorsa asansör kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Ayrıca kapı altı ve kenarlarından duman çıkıyorsa ve kapı yüzeyi bu kapı açılmamalıdır. Çünkü yangının olduğu kapalı odanın kapısını açmak, yangının hava ile ani temasına ve sonucunda patlamaya neden olur.
 • Ortam terk edilirken kesinlikle koşulmamalıdır. Çünkü bu durumda havadaki oksijen daha hızlı etki eder bu da alevi artırır.
 • Yangın tüpü asla insanlar üzerinde uygulanmamalıdır.

Yangın Tüpleri Ne Kadar Sürede Değiştirilmelidir ?

Yangın tüplerinin, gerekli kontrolleri standartlara uygun ve düzenli yapıldığı sürece değiştirilmeleri gerekmez. Tüpler yılda bir kez olmak üzere tamamen boşaltılarak yeniden doldurulurken, 2 veya 4 yılda bir de boşaltılır ve hidrostatik deneyle kontrol edilir. Kontrol sonucunda kullanılamaz duruma geldiği anlaşılan yangın tüplerinin yenisiyle değiştirilmesi güvenlik açısından çok çok önemlidir.

Yangın Tüpü Bakımı Ne Zaman Yapılır ?

Yangın tüpünün bakımı ve kontrolü uzun süre yapılmazsa tüplerin işlevleri ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle tüm söndürücülerin periyodik kontrolleri ve bakımları belirli standartlara göre gerçekleştirilir. Öncelikle tüplerin aylık olarak kontrol edilmesi ve kayıt oluşturulması gereklidir. Yapılan bu aylık kontroller ile tüplerin basınç göstergeleri izlenir, bir deforme veya sızdırma varsa önlem alınabilir.

Eğer kullanılan yangın tüpü kuru kimyevi tozlu yangın tüpü ise her 6 ayda bir bakım yapılmalıdır. Kontrollerde önce yangın tüpünün hortumu kontrol edilir. Her ay direkt olarak basınç ve tüpün durumu kullanan kişi tarafından kontrol edilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2 ila 4 yılda bir tüpün markasına bağlı olarak tüp tamamen boşaltılır ve hidrostatik deneylerle kontrol edilir.

Köpüklü yangın söndürme tüpleri söz konusuysa yine aynı işlemler gerçekleşerek yangın tüpünün bakımları ve dolum süresi ayarlanır.

Eğer halokarbon yangın tüpü söz konusuysa bakım için 6 ayda bir servise yollanmalıdır. Yine basınç ve tüp durumu kontrol edilir. 2 ila 4 yılda tüp tamamen boşaltılıp hidrostatik deneylerle kontrolü yapılır.

Yangın Tüpü Tarihi Nerede Yazar ?

Yangın tüpleri gerekli testlerden geçtikten sonra yeniden doldurulur ve kullanıma sunulur. Bu aşamada tüp yeniden etiketlenir. Tüpün üzerine takılan etikette dolum tarihi, kontrol tarihi, son kullanma tarihi ve bu cihazlar hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

Yangın Tüpü Hava Kaçırıyor Ne Olur ?

Yangın tüpü hava kaçırıyorsa basıncında sorun var demektir. Bu manometreden anlaşılabileceği gibi,  periyodik kontrollerde de ortaya çıkar.

Eski Yangın Tüpü Ne Yapılır?

Yangın tüpü tamamen boşaltılıp hidrostatik testlere tabi tutulduğunda söz konusu testten geçemezse bir daha kullanımının önüne geçmek için imha edilir.

Yangın Söndürme Tüpü Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Yangın söndürme tüp çeşitleri yangın türleri ve kullanım şekilleri ile bağlantılıdır. Bunlardan ilki su ile söndüren tüplerdir. Hava basınçlı ve karbondioksit tazyikli tüpler de oldukça sık kullanılmaktadır. Bir diğer tüpü çeşidi de hava kesici yangın tüpleridir.

Üçüncü yangın tüpü çeşidi ise, kimyasal reaksiyonlu tüplerdir. Bu tüpler kuru kimyasal toz içerirler. Dördüncü yangın tüpü çeşidi ise, soğutma yolu ile yangına müdahale eden söndürücülerdir.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücüler: A, B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir.

Karbondioksitli (CO2) Yangın Söndürücüler: B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir.

Köpüklü Yangın Söndürücüler: A, B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir.

Halokarbonlu Yangın Söndürücüler: B ve C sınıfı yangınlarda    etkilidir.

Yangın Tüpü Çeşitleri

6 kg yangın tüpü diğer tercih edilen tüplerdendir. Yangın dolaplarında bulunan tüpler 6 kg’lık tüplerdir.

Bu tüplerin bir bölgede kaç adet kullanılacağı alanın büyüklüğü ve tehlike riski ile doğru orantılıdır. Çok tehlikeli olmayan alanlarda 50 metrekareye bir adet 6 kg’lık yangın tüpü koyulması yeterlidir. Çok tehlikeli bölgelerde ise yine 50 metrekareye 1 adet 6 kg’lık tüp ile birlikte her 200 metrekare alana iki adet 6 kg’lık tüp yerleştirilmelidir.

Çekici Gaz ve Yangın Ekipmanları’nın satışını gerçekleştirdiği yangın tüpleri TSE onaylıdır. Yüksek kalitesi ve hafif kilosu sayesinde sektörün en çok tercih edilen ürünlerindendir.

2.67- 6.67 ve 13.4 litre hacme sahip yangın tüpleri 2-5 ve 10 ko’lık kapasiteleri ile ihtiyaca cevap vermektedir.  

Karbondioksitli Yangın Tüpü 

CO2 yangın tüpleri ağırlıklı olarak elektrik yangınlarında kullanılan yangın söndürücülerden biridir. Kullanım sonrası herhangi bir tortu bırakmaması, bu yangın söndürücülerin mutfak, laboratuvar, vb. gibi yerlerde tercih edilmesini sağlarken A sınıfı yangınlarda etkili değildirler.

Yangın Söndürme Tüpü İçeriği

Yangın söndürme tüpünün içinde ne vardır? sorusunun cevabı da merak edilir. Tüplerin içeriği kullanım amacına göre değişir. Karbondioksitli yangın söndürücülerin içinde yüksek basınçta karbondioksit vardır. Kuru kimyasal maddelerin kullanıldığı yangın söndürücüler ise çok küçük parçacıklardan oluşan kimyasal maddeler içerir.

Evde Hangi Yangın Tüpü Kullanılır?

Ev kullanımları için kullanılabilecek dört tip söndürücü vardır. Su, köpük, kuru toz (ABC değerli) ve karbondioksit (CO2) içeren yangın tüpü ile evlerde yangın söndürme işlemi yapılabilir.

Yangın Sırasında Dumandan Boğulmamak İçin Ne Yapılmalı ?

Sanılanın aksine yangında can kayıpları boğulmalar sonunda meydana gelir. İnsanlar yanarak değil boğularak hayatını kaybederler. Herhangi bir yangında boğulmamak için yardım gelene kadar eğilerek ve sürünerek hareket edilmeli, ağız ve burun ıslak bez ya da mendille kapatılarak nefes alınmalıdır. Duman ve yanık kokusu başka odadan geliyorsa kapılar açılmamalı, kapıya dokunulmamalıdır. Ayrıca alevler çoğalmışsa ve binadan çıkış olanaksız hale geldiyse yatak vb. altına saklanmak da boğulmalara neden olabileceği için yapılmamalıdır.

Yangın Hortumu Kullanma Talimatı

Yangın hortumu kullanma talimatı yangın dolaplarının üzerinde bulunan, kullanıcıların işini acil bir durumda kolaylaştırmak için düzenlenmiş talimatlardır Bu talimatları izleyen kişiler o zor anda nasıl davranmaları gerektiğini en açık seçik anlatımla öğrenmiş olurlar ve yangın tüpü kullanarak yangını söndürebilirler.

Yangın Söndürme Talimatı Levhası

Yangın söndürme talimatı levhası da, alevleri ortadan kaldırabilmek için dikkate alınması gereken talimatlar dizisini barındıran levhadır. Bu levhadaki adımları takip edenler yangına müdahale edebilirler.

Bir levhada şu talimatlar karşılaşılır:

 • Rüzgarı istikametine göre arkana al.
 • Yangının çıkış noktasına yani dip kısmına müdahale et.
 • Damlama veya sızıntı noktasından yani yukarıdan müdahale et.
 • Mevcut yangın söndürme cihazlarını aynı anda değişik yönlerden kullan.
 • Yangını tamamen söndüğünden emin olmadan olay mahallinden ayrılma.
 • Kullanılmış yangın söndürme cihazlarını diğerlerinden ayırarak bakım ve dolumunu sağla.

 Bu talimatları uygulayan bir kişi yangın tüpü kullanarak yangın büyümeden söndürebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: